BACHATA

Bachata, Dominik kökenli müzik ve dansa verilen ad. Yerli dilinde ‘acılı aşk şarkısı’ manasına geliyor.
ABD’ deki Rap gibi fakir ve dışlanmışların müziği olarak ortaya çıktı. Dominik Cumhuriyeti’ nin varoşlarında ortaya çıkan Bachata, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını ve terk edilmişliğini yansıtır.
1960’ ların başında Bachata romantik, gitara dayalı müziğin önemli bir alt kategorisi olarak ilk ortaya çıktığında dansa yönelik Küba Son’ undan ve Guaracha’dan ayrılmaktaydı. İlerideki yıllarda, müzisyenlerin  ritimleri hızlandırması ve dansçıların yeni bir dans adımı geliştirmesiyle, aynı zamanda bir dans müziği olarak da kabul edilir oldu.
Biraz bolero, ve daha popüler bir dans olan merengue’nin karışımı. Temel enstrümanı gitar olan ve kökeni 1960’lara dayanan müzik, Juan Luis Guerra’nın 1982 yılında bir Bacheleta albümüyle Grammy Ödülü almasıyla popülerlik kazandı. Temeli ayak adımlarına dayanan dans ise, şu sıralar özellikle Avrupa’da ilgi görüyor.
Latin dansları arasında partnerlerce yekvücut yapılan en ateşli danslardan biridir.

tango-izmir-atz-show

Yorumlar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli.. İzmir Tango Merkezi İzmir Tango Merkezi  olarak anılan ATZ Dans ve Spor Kulübü – A Tango Zone hakkındaki düşünceleriniz ve yapacağınız yorumlar bizim için gerçekten çok önemli. 2001 yılından beri süre gelen yolculuğumuzda, sizlerin aydınlattığı yolu izlemeye özen gösterdik. Sizlerle stüdyomuzda derslerde, pratik ve milongalarda birlikte çok güzel anlar paylaştık. Hep…