YOGA

YOGA NEDİR?

Yoga Sanskrit dilinde bir kelime olup 'yuj-yuc' kökünden türemiştir. Yuj ise, "birleştirmek, bir araya getirmek" anlamını taşır. Bu ise;beden, zihin ve ruhu bir araya getirmeyi ve onları buluşturmayı amaçlar. Fiziksel ve psikolojik olarak emniyetli, bir din olmaktan uzak, inançların ötesinde, pratik bir yaşam sanatı, bir sistemdir YOGA. “Sistem”dir çünkü inanca yer yoktur, deneyimlersiniz, yaşarsınız, hisseder veya hissetmezsiniz, ona göre kendiniz karar verirsiniz.

Kimler Yoga Yapabilir?

Kadınlar, erkekler, yaşlılar, gençler, çocuklar esnek olanlar - olmayanlar, zayıf olanlar - olmayanlar, daha önce egzersiz geçmişi olanlar-olmayanlar...
Yoga’yı hayatına katmak isteyen her yaş grubu yani herkes Yoga yapabilir.

Neden Yoga Yapmalıyız?

Daha rahat, keyifli, dengede ve mutlu yaşayabilmek için yoga yapmalıyız. Yoga duruşları öncelikli olarak omurganın sağlığı, gücü ve esnekliği üzerine yoğunlaşır. Vücudun iletişim sistemi olan omurga, bütün sinir sistemine ev sahipliği yapar. Egzersizlerle; omurganın esnekliğinin ve gücün devamlılığı sağlanır, bedende kan dolaşımı artar, sinirler gerekli besini ve oksijeni alır.
Asanalar vücudun iç yapısını, salgı bezlerini, organları aynı zamanda kasları çalıştırır.
Bu egzersizler vücudun daha derin ve daha önemli parçalarını etkiler.
Çeşitli asana hareketleri sayesinde iç organlar masajlanır, uyarılır ve bunların daha sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanır.
Düşünce sisteminin sisteminin düzeltilmesine ve duyguların dengelenmesine yardımcı olarak endokrin sistemi (salgı bezleri ve hormonlar) gençleşir.

Yoganın bize öğretebileceği şeylerden bir tanesi de sağlık ve mutluluğumuz için gerekli olan her şeyin zaten sistemimizde mevcut olduğudur. Tek yapmamız gereken doğal güçlerin işlevlerini yerine getirmesine mani olan, bazı engelleri belirleyip bunu çözmektir.

Namaste

ATZ Dans ve Spor

İLETİŞİM FORMU

BİZE YAZIN SİZİ ARAYALIM !!!