blank
blank

Tango Müziği

Tango Müziği

Tango, halk arasında bir dans olarak bilinse de, aslında bir müzik türüdür. Ritim açısından, Küba kontra dansına, habanera’ya ve Küba tangosu kökenlidir. Küba tangosu, habanerayla birlikte, 1850 – 1860’li yıllar arasında  Latin Amerika’da yayıldı. Habanera’ya tango adı 19. Yüzyılın sonlarında verildi. Tango Brasiliero, başlangıçta, Küba habanerasının yerel uyarlamasından başka bir şey değildi. Aralarında maksiks’in bulunduğu bir çok popüler türün ortak özelliği, Avrupa polkasına yakın eşlik şemalarıyla birlikte 2/4 ‘lük  ölçüsüdür. İki zamanlı ve senkoplu ritim milonga da tangonun ritmik yapısına katkıda bulundu. 1915 yılına dek tango iki zamanlı ölçüsünü ( 2/4 ) korumuştur. Daha sonra 4/4 ve 4/8’e daha sık rastlanır.1955’den sonra yeni ritmik karmalar gelişmiştir.

Tango parçaları yapısal açıdan üç kısımdan oluşur, ama 1915’den sonra iki kısımlı tangolar ön plana çıkmıştır. Tangonun standart biçimini ilk oluşturan bestecinin Delfino olduğu kabul edilmektedir.

 

izmir tango, izmir tango, izmir tango kursu, izmir dans okulu, tango dersi, dans dersi, izmir, tango, tango izmir, izmir tango, atangozone, atz, tango kursu, tango okulu, dans, ilk dans, izmir ilk dans, izmir düğün dansı
blank

Tangonun Doğuşu

Tangonun Doğuşu

izmir tango kursu
tango izmir, izmir tango, müzik ve tango

Her ne kadar günümüzde tango ışıltılı dans salonlarında yapılsa da, Tango aslında Buenos Aires’in kenar mahallelerinde doğmuştur. Buenos Aires 19. yüzyılın sonunda yaşanan göçün olumsuz sonuçları, düş kırıklıkları, kadınları genelevlere sürüklerken, erkekler de içki kadehlerinde ve kadın kokularında tesellilerini aradılar. Tango müziği, onların yalnızlıklarını ve öfkelerini bir kat daha artırıp bir keder ve ölüm dansı olarak kabul edilirken, günümüzde de tutkunun ve aşkın dansı olarak efsaneleşiyor.

Zamanla Buenos Aires’in eğlence ve kültür merkezi olan Calle Coriente’ye ulaşan tango, önemli değişimler geçirerek bir eğlence müziği ve salon dansına dönüşmüştür. 1907’lerde tangonun yıldızı hızla yükselmiş, Arjantinli müzisyenler tarafından önce Paris’e, oradan da tüm Avrupa’ya ve hatta Uzak Doğu’ya kadar yayılmıştır. Şimdiler de ise dünyadaki en popüler ve en beğenilen dans olarak yerini almıştır.

Call Now ButtonŞİMDİ ARA