Latin Dansları

LATİN DANSLARI


Latin Dansları, Salsa, Bachata ve Cha Cha Cha gibi keyifli eğlenceli dansları bünyesinde bulundurmaktadır.

LATİN DANSLARI

SALSA


 

Genel kabul gören ve kural kitabımızda kullanılacak ifadesiyle salsa, Küba-Karayipler bölgesinden ortaya çıktığı varsayılan bir müzik ve dans çeşididir. Salsa kültürünü sadece dans türü olarak algılamak yanlış bir yaklaşımdır. Kökeninde başka müzikler olmasına karşın günümüzde, popüler kültürün etkisinde kalarak salsa olarak anılan birde müzik türü ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıktığı dönemlerde daha çok bölgenin yerel halkı tarafından orta ve alt sınıf sosyal statüye sahip kişiler tarafından icra edilmesine karşın 70 lerin sonu 80 lerin başında popülaritesini hızla arttırmaya başlamış ve günümüzdeki gelişim ivmesine kavuşmuştur. Bu durumun oluşmasında sayısız etmen rol oynamıştır. Popüler kültüre ait müzik aletlerinin kullanılmaya başlanması, büyük orkestraların tüm dünyada ki hatırı sayılır çalışmaları, farklı müzik ve dans türlerine olan açlıkla birlikte iletişim ağlarının gelişmesi, bu müzik ve dans türünün yaygınlaşması için gerekli altyapıyı başarılı bir şekilde oluşturmuşlardır.

Salsa kelimesi İspanyolca da ‘Sos’ anlamına gelmekte ve günümüzde birçoğunuz da salsa isminin karışık acı İspanyol sosundan geldiğini düşünmekteyiz. Aslında hikaye tamamen farklıdır. Bir konser sırasında gelişi güzel söylenmiş birkaç süslü cümle sonucunda işbilir yapımcıların ortaya çıkardıkları bir terimden başka bir şey değildir.

Salsa dansının kökeni konusunda değişik görüşler vardır. Çoğunluk Salsa nın öncelikle Küba'nın Son müziğinden ortaya çıktığını öne sürse de, bazıları kökeninin 50'lerin New York'unda görülen müzik biçimlerinin karışımından oluştuğunu öne sürerler. Ancak son müziğinin popüler kültürden etkilenerek zaman içinde farklı coğrafyalarda farklı bir müzik türüne dönüşmüş olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

Bizleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

LATİN DANSLARI

BACHATA


 

Bachata, Dominik kökenli müzik ve dansa verilen ad. Yerli dilinde 'acılı aşk şarkısı' manasına geliyor.

ABD’ deki Rap gibi Bachata da fakir ve dışlanmışların müziği olarak ortaya çıktı. Dominik Cumhuriyeti’ nin varoşlarında ortaya çıkan Bachata, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını ve terk edilmişliğini yansıtır.

1960’ ların başında Bachata romantik, gitara dayalı müziğin önemli bir alt kategorisi olarak ilk ortaya çıktığında dansa yönelik Küba Son’ undan ve Guaracha’dan ayrılmaktaydı. İlerki yıllarda, müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ve dansçıların yeni bir dans adımı geliştirmesiyle, Bachata aynı zamanda bir dans müziği olarak da kabul edilir oldu.

Biraz bolero, ve daha popüler bir dans olan merengue'nin karışımı. Temel enstrümanı gitar olan ve kökeni 1960'lara dayanan müzik, Juan Luis Guerra'nın 1982 yılında bir Bacheleta albümüyle Grammy Ödülü almasıyla popülerlik kazandı. Temeli ayak adımlarına dayanan dans ise, şu sıralar özellikle Avrupa'da ilgi görüyor.

Latin dansları arasında partnerlerce yekvücut yapılan en ateşli danslardan biridir.

LATİN DANSLARI

CHA CHA CHA


 

Cha Cha Cha'nın ilk olarak 1950'li yıllarda Mambo ve Rhumba'nın bir sentezi olarak Amerika'da ortaya çıktığı kabul edilir. Basit yapısı ve neşeli müziği sayesinde kolayca yayılmış, Uluslararası Latin Amerikan Dansları yarışmalarında diğer dansların yanında kendine yer bulmuştur. Bu dansın ismi günümüzde genellikle "Cha Cha" olarak kısaltılmaktadır.

Cha cha cha, içinde hızlı hareketler barındıran canlı ve dinamik bir Latin Amerikan dansıdır. Mambo ve Rhumba'nın bir sentezi olan bu dans, diğer danslara göre yeni olmasına karşın basit ve sade yapısından dolayı kısa zamanda popülerlik kazanmıştır. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Çiftlerin kapalı ve açık tutuşta veya mesafeli olarak gerçekleştirebileceği figürleri vardır. İhtiraslı tarihi, bu dansı yaparken yaşatılması gereken duyguların başında gelir. Cha cha cha'nın pistteki genel karakteri asalet veya ciddiyet taşımaktansa; neşeli, sevinçli, biraz da yaramaz, muzır bir parti atmosferi içerir.