Genel kabul gören ve kural kitabımızda kullanılacak ifadesiyle salsa, Küba-Karayipler bölgesinden ortaya çıktığı varsayılan bir müzik ve dans çeşididir. Salsa kültürünü sadece dans türü olarak algılamak yanlış bir yaklaşımdır. Kökeninde başka müzikler olmasına karşın günümüzde, popüler kültürün etkisinde kalarak salsa olarak anılan birde müzik türü ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıktığı dönemlerde daha çok bölgenin yerel halkı tarafından orta ve alt sınıf sosyal statüye sahip kişiler tarafından icra edilmesine karşın 70 lerin sonu 80 lerin başında popülaritesini hızla arttırmaya başlamış ve günümüzdeki gelişim ivmesine kavuşmuştur. Bu durumun oluşmasında sayısız etmen rol oynamıştır. Popüler kültüre ait müzik aletlerinin kullanılmaya başlanması, büyük orkestraların tüm dünyada ki hatırı sayılır çalışmaları, farklı müzik ve dans türlerine olan açlıkla birlikte iletişim ağlarının gelişmesi, bu müzik ve dans türünün yaygınlaşması için gerekli altyapıyı başarılı bir şekilde oluşturmuşlardır.

Salsa kelimesi İspanyolca da ‘Sos’ anlamına gelmekte ve günümüzde birçoğunuz da salsa isminin karışık acı İspanyol sosundan geldiğini düşünmekteyiz. Aslında hikaye tamamen farklıdır. Bir konser sırasında gelişi güzel söylenmiş birkaç süslü cümle sonucunda işbilir yapımcıların ortaya çıkardıkları bir terimden başka bir şey değildir.

Dansın kökeni konusunda değişik görüşler vardır. Çoğunluk Salsa nın öncelikle Küba’nın Son müziğinden ortaya çıktığını öne sürse de, bazıları kökeninin 50’lerin New York’unda görülen müzik biçimlerinin karışımından oluştuğunu öne sürerler. Ancak son müziğinin popüler kültürden etkilenerek zaman içinde farklı coğrafyalarda farklı bir müzik türüne dönüşmüş olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

Bizleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

tango-izmir-atz-show

Yorumlar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli.. İzmir Tango Merkezi İzmir Tango Merkezi  olarak anılan ATZ Dans ve Spor Kulübü – A Tango Zone hakkındaki düşünceleriniz ve yapacağınız yorumlar bizim için gerçekten çok önemli. 2001 yılından beri süre gelen yolculuğumuzda, sizlerin aydınlattığı yolu izlemeye özen gösterdik. Sizlerle stüdyomuzda derslerde, pratik ve milongalarda birlikte çok güzel anlar paylaştık. Hep…