TANGO NEDİR ?

Tango; Buenos Aires, Arjantin, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. 1800’lü yılların başında ortaya çıkmıştır. İlk yıllarda ” tango criollo ” ya da ” basit tango ” olarak biliniyordu. Günümüzde ise Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi stiller gelişmiştir. Fakat orijinali ” Arjantin tango “dur.Tango müziklerinde kullanılan temel çalgı, bandoneon ‘dur.

Tango, o zamanın alt sınıfı olarak nitelendirilen fakir insanlar tarafından bulunmuştur. Bu insanlar her şeylerini bırakıp yabancı topraklara gelerek kadın-erkek nüfusu arasında büyük farka neden olmuşlardır. Sonrasında kadın nüfusunun azlığı erkekler arasında rekabeti en üst düzeye çıkartmış, erkeler kendilerini kadınlara beğendirebilmek için Arjantin Tango öğrenmekle kalmayıp, iyi tango yapabilmek için de çok çaba harcamışlardır. Bir çok küçük basit orkestralar oluşmuş, küçük kafe ve tavernalarda bile tango müziği çalınmaya başlamıştır. Tango,bir süre genelevlerde yayılması sebebiyle ahlaka aykırı görülmüştür. Daha sonra 1917 ‘de Carlos Gardel sayesinde değer kazanmıştır. 1920-40 arası Arjantin Tango ‘nun altın çağı kabul edilir. O zamandan günümüze kadar gelişimi ise onu dünyanın en popüler ve herkesin yapabileceği kadar kolay ama çok derin, insanları büyüleyecek kadar zarif bir o kadar da tutkulu hale getirmiştir.

Arjantin Tango müziği içerisinde günlük hayatın her türlü duygusunu barındırmaktadır. Kimi neşeli, kimi üzgün, bazısı kızgın, bazıları heyecanlı duygular uyandırır insanda. Dinledikçe daha çok anlam kazanır, derindir, hislidir.

Tango müziği hakkında aradığınız herşeyi www.todotango.com adresinde bulabilirsiniz. Besteciler, orkestralar, şarkıcılar, şarkılar, şarkı sözleri ve besteleri alfabetik sırasıyla bu adreste bulabilirsiniz.

arjantin tango

Arjantin Tango Nedir?

Arjantin Tango Nedir? Tango; Buenos Aires, Arjantin, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. 1800’lü yılların başında ortaya çıkmıştır. İlk yıllarda ” tango criollo ” ya da ” basit tango ” olarak biliniyordu. Günümüzde ise Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi stiller gelişmiştir. Fakat orijinali ” Arjantin tango “dur.Tango müziklerinde kullanılan…