Latin Dansları

LATİN DANSLARI


Latin Dansları, Salsa, Bachata ve Cha Cha Cha gibi keyifli eğlenceli dansları bünyesinde bulundurmaktadır.

LATİN DANSLARI

SALSA


 

Genel kabul gören ve kural kitabımızda kullanılacak ifadesiyle salsa, Küba-Karayipler bölgesinden ortaya çıktığı varsayılan bir müzik ve dans çeşididir. Salsa kültürünü sadece dans türü olarak algılamak yanlış bir yaklaşımdır. Kökeninde başka müzikler olmasına karşın günümüzde, popüler kültürün etkisinde kalarak salsa olarak anılan birde müzik türü ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıktığı dönemlerde daha çok bölgenin yerel halkı tarafından orta ve alt sınıf sosyal statüye sahip kişiler tarafından icra edilmesine karşın 70 lerin sonu 80 lerin başında popülaritesini hızla arttırmaya başlamış ve günümüzdeki gelişim ivmesine kavuşmuştur. Bu durumun oluşmasında sayısız etmen rol oynamıştır. Popüler kültüre ait müzik aletlerinin kullanılmaya başlanması, büyük orkestraların tüm dünyada ki hatırı sayılır çalışmaları, farklı müzik ve dans türlerine olan açlıkla birlikte iletişim ağlarının gelişmesi, bu müzik ve dans türünün yaygınlaşması için gerekli altyapıyı başarılı bir şekilde oluşturmuşlardır.

Salsa kelimesi İspanyolca da ‘Sos’ anlamına gelmekte ve günümüzde birçoğunuz da salsa isminin karışık acı İspanyol sosundan geldiğini düşünmekteyiz. Aslında hikaye tamamen farklıdır. Bir konser sırasında gelişi güzel söylenmiş birkaç süslü cümle sonucunda işbilir yapımcıların ortaya çıkardıkları bir terimden başka bir şey değildir.

Salsa dansının kökeni konusunda değişik görüşler vardır. Çoğunluk Salsa nın öncelikle Küba'nın Son müziğinden ortaya çıktığını öne sürse de, bazıları kökeninin 50'lerin New York'unda görülen müzik biçimlerinin karışımından oluştuğunu öne sürerler. Ancak son müziğinin popüler kültürden etkilenerek zaman içinde farklı coğrafyalarda farklı bir müzik türüne dönüşmüş olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

Bizleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

LATİN DANSLARI

BACHATA


 

Bachata, Dominik kökenli müzik ve dansa verilen ad. Yerli dilinde 'acılı aşk şarkısı' manasına geliyor.

ABD’ deki Rap gibi Bachata da fakir ve dışlanmışların müziği olarak ortaya çıktı. Dominik Cumhuriyeti’ nin varoşlarında ortaya çıkan Bachata, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını ve terk edilmişliğini yansıtır.

1960’ ların başında Bachata romantik, gitara dayalı müziğin önemli bir alt kategorisi olarak ilk ortaya çıktığında dansa yönelik Küba Son’ undan ve Guaracha’dan ayrılmaktaydı. İlerki yıllarda, müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ve dansçıların yeni bir dans adımı geliştirmesiyle, Bachata aynı zamanda bir dans müziği olarak da kabul edilir oldu.

Biraz bolero, ve daha popüler bir dans olan merengue'nin karışımı. Temel enstrümanı gitar olan ve kökeni 1960'lara dayanan müzik, Juan Luis Guerra'nın 1982 yılında bir Bacheleta albümüyle Grammy Ödülü almasıyla popülerlik kazandı. Temeli ayak adımlarına dayanan dans ise, şu sıralar özellikle Avrupa'da ilgi görüyor.

Latin dansları arasında partnerlerce yekvücut yapılan en ateşli danslardan biridir.

LATİN DANSLARI

CHA CHA CHA


 

Cha Cha Cha'nın ilk olarak 1950'li yıllarda Mambo ve Rhumba'nın bir sentezi olarak Amerika'da ortaya çıktığı kabul edilir. Basit yapısı ve neşeli müziği sayesinde kolayca yayılmış, Uluslararası Latin Amerikan Dansları yarışmalarında diğer dansların yanında kendine yer bulmuştur. Bu dansın ismi günümüzde genellikle "Cha Cha" olarak kısaltılmaktadır.

Cha cha cha, içinde hızlı hareketler barındıran canlı ve dinamik bir Latin Amerikan dansıdır. Mambo ve Rhumba'nın bir sentezi olan bu dans, diğer danslara göre yeni olmasına karşın basit ve sade yapısından dolayı kısa zamanda popülerlik kazanmıştır. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Çiftlerin kapalı ve açık tutuşta veya mesafeli olarak gerçekleştirebileceği figürleri vardır. İhtiraslı tarihi, bu dansı yaparken yaşatılması gereken duyguların başında gelir. Cha cha cha'nın pistteki genel karakteri asalet veya ciddiyet taşımaktansa; neşeli, sevinçli, biraz da yaramaz, muzır bir parti atmosferi içerir.

Yorumlar

ATZ  Hakkında Yorumlar:

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli..

İzmir Tango Merkezi

İzmir Tango Merkezi  olarak anılan ATZ Dans ve Spor Kulübü - A Tango Zone hakkındaki düşünceleriniz ve yapacağınız yorumlar bizim için gerçekten çok önemli. 2001 yılından beri süre gelen yolculuğumuzda, sizlerin aydınlattığı yolu izlemeye özen gösterdik. Sizlerle stüdyomuzda derslerde, pratik ve milongalarda birlikte çok güzel anlar paylaştık. Hep birlikte öğrendik, hep birlikte eğlendik.

Sizlere ulaşabilmek için Facebook, Instagram, Foursquare ve Youtube gibi farklı yollar da denedik ve onlarda da bir şekilde amaca ulaşabildiğimizi düşünüyoruz. Özellikle Youtube ve Instagram kanallarımızda ulaşabileceğiniz videolar, derslerde gördüklerinizi unutmamanız ve tekrar edebilmeniz için size yol gösterici niteliktedir. Aynı zamanda bu platformlarda paylaştığımız etkinlik haberlerimiz ( Pratik, Milonga ve Atelye çalışmaları ) sizleri çalışmalarımızdan haberdar etmeyi amaçlamaktadır.

Bunca yıllık deneyim birikimini sizlerle paylaşmak ve sizlere değer katmak tek amacımız.

Aşağıda toplanacak yorumların bir kısmı belki yolculuğumuzun daha önce ki zamanlarında birlikte olduğumuz dostlarımızın daha çok da bundan sonra karşılaşıp yaşamı ve dansı paylaşacağımız potansiyel dans dostlarımızın hiç bir etki altında kalmadan yazdıkları özgün düşünceleridir.

Daha önce de belirtiğimiz gibi dostça yapılan pozitif / negatif  yorumlar; birer geri bildirimdir ve bizlere de sizlere de yol gösterecektir. Bu birlikte yürüdüğümüz neşeli, eğlenceli, sosyal ve bir çok etkinliği içerisinde bulunduran uzun bir yoldur. Bu yolda yürürken asla sıkılmayacak, asla yorulmayacaksınız.

 

 

izmir Tango Yorumlar

Arjantin Tango Nedir?

Arjantin Tango Nedir?

Tango; Buenos Aires, Arjantin, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. 1800'lü yılların başında ortaya çıkmıştır. İlk yıllarda " tango criollo " ya da " basit tango " olarak biliniyordu. Günümüzde ise Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi stiller gelişmiştir. Fakat orijinali " Arjantin tango "dur.Tango müziklerinde kullanılan temel çalgı, bandoneon 'dur.

Tango, o zamanın alt sınıfı olarak nitelendirilen fakir insanlar tarafından bulunmuştur. Bu insanlar her şeylerini bırakıp yabancı topraklara gelerek kadın-erkek nüfusu arasında büyük farka neden olmuşlardır. Sonrasında kadın nüfusunun azlığı erkekler arasında rekabeti en üst düzeye çıkartmış, erkeler kendilerini kadınlara beğendirebilmek için Arjantin Tango öğrenmekle kalmayıp, iyi tango yapabilmek için de çok çaba harcamışlardır. Bir çok küçük basit orkestralar oluşmuş, küçük kafe ve tavernalarda bile tango müziği çalınmaya başlamıştır. Tango,bir süre genelevlerde yayılması sebebiyle ahlaka aykırı görülmüştür. Daha sonra 1917 'de Carlos Gardel sayesinde değer kazanmıştır. 1920-40 arası Arjantin Tango 'nun altın çağı kabul edilir. O zamandan günümüze kadar gelişimi ise onu dünyanın en popüler ve herkesin yapabileceği kadar kolay ama çok derin, insanları büyüleyecek kadar zarif bir o kadar da tutkulu hale getirmiştir.

Arjantin Tango müziği içerisinde günlük hayatın her türlü duygusunu barındırmaktadır. Kimi neşeli, kimi üzgün, bazısı kızgın, bazıları heyecanlı duygular uyandırır insanda. Dinledikçe daha çok anlam kazanır, derindir, hislidir.

Tango müziği hakkında aradığınız her şeyi www.todotango.com adresinde bulabilirsiniz. Besteciler, orkestralar, şarkıcılar, şarkılar, şarkı sözleri ve besteleri alfabetik sırasıyla bu adreste bulabilirsiniz.

 

 

arjantin tango, izmir tango, izmir tango kursu, izmir dans okulu, tango dersi, dans dersi, izmir, tango, tango izmir, izmir tango, atangozone, atz, tango kursu, tango okulu, dans, ilk dans, izmir ilk dans, izmir düğün dansı

İLETİŞİM FORMU

BİZE YAZIN SİZİ ARAYALIM !!!


    Call Now ButtonŞİMDİ ARA